Σύμφωνα με την υπ’ Αρ. Πρωτ: 18177/13-07-2023 απόφαση της Διεύθυνσης Εκπαιδευτικών Θεμάτων της ΔΔΕ Πειραιά η χωροταξική κατανομή αποφοίτων Δημοσίων και Ιδιωτικών Γυμνασίων Δήμου Κορυδαλλού προς Δημόσια Γενικά Λύκεια αρμοδιότητας Δ.Δ.Ε. Πειραιά, για το σχολικό έτος 2023-24 διαμορφώνεται ως ακολούθως σε ό,τι αφορά το 3ο ΓΕΛ Κορυδαλλού:

Στο 3ο ΓΕΛ Κορυδαλλού εγγράφονται όλοι οι απόφοιτοι του 1ου ΓΣ Κορυδαλλού και οι απόφοιτοι του 2ου ΓΣ Κορυδαλλού από τον 48ο έως και τον τελευταίο (αλφαβητικά).

Παρατηρήσεις:

Σημειώνεται ότι σε κάθε περίπτωση:

1. Οι απόφοιτοι των Γυμνασίων που έχουν αδελφό-ή στην 1η ή 2η τάξη ΓΕΛ εγγράφονται στο ίδιο Γενικό Λύκειο με αυτό του αδελφού-ής, συνεπώς δε συμπεριλαμβάνονται στον ανωτέρω χωροταξικό σχεδιασμό.

2. Βάση της κείμενης νομοθεσίας η Δ.Δ.Ε. Πειραιά δύναται, σε συνεργασία με τους Διευθυντές των σχολικών μονάδων, να προβαίνει σε τροποποιήσεις του χωροταξικού σχεδιασμού κάθε σχολικό έτος.

3. Οποιαδήποτε κατανομή μαθητών χωρίς αναφορά στην παραπάνω χωροταξική οριοθέτηση γίνεται για την εύρυθμη λειτουργία των σχολείων και την τήρηση της κείμενης νομοθεσίας περί αριθμού μαθητών ανά τμήμα.

4. Η αλφαβητική κατανομή έγινε με βάση τα στοιχεία των πινάκων που μας απεστάλησαν από τις σχολικές μονάδες και τη δήλωση επιλογής ΓΕΛ/ΕΠΑΛ των κηδεμόνων. Πιθανές μεταβολές στην ανωτέρω χωροταξική κατανομή δύνανται να προκύψουν εφόσον στην ηλεκτρονική πλατφόρμα e-eggrafes εμφανιστούν μεταβολές στον αριθμό ή σε άλλα στοιχεία των μαθητών (π.χ. αλλαγές στις προτιμήσεις από ΓΕΛ σε ΕΠΑΛ ή αντιστρόφως, μεταβολές σε στοιχεία διεύθυνσης κ.α.).

5. Όσοι απόφοιτοι με διεύθυνση κατοικίας στο Δήμο Κορυδαλλού δεν προέρχονται από Γυμνάσια του Κορυδαλλού, θα τοποθετούνται σε Γενικά Λύκεια του Κορυδαλλού με βάση τις ανάγκες και τις δυνατότητες σε δυναμικό μαθητών των ως άνω Λυκείων.

6. Επισημαίνουμε ότι τυχόν μετεγγραφές που θα πραγματοποιηθούν τον Σεπτέμβριο και εξής, δεν πρέπει να αλλοιώνουν τον αριθμό των τμημάτων ανά σχολική μονάδα όπως αυτός διαμορφώνεται από την παρούσα χωροταξία.