Αναλογιζόμενοι τη σημασία που έχει το περιβάλλον για τη ζωή του ανθρώπου και ατενίζοντας με αγωνία το μέλλον που πλήττεται από την κλιματική αλλαγή, συνεχίσαμε φέτος να ασχολούμαστε με θέματα περιβαλλοντικής ευαισθητοποίησης των μαθητών μας. Συγκεκριμένα, η κυρία Χατζηπούλκα επισκέφτηκε το σχολείο μας και διερεύνησε, στo πλαίσιo της μεταπτυχιακής διπλωματικής της εργασίας, θέματα αστικής γεωργίας, μοιράζοντας ένα σχετικό ερωτηματολόγιο στους μαθητές μας.
Αυτή η ενέργεια αποτελεί συνέχεια της περσινής μας δράσης, κατά την οποία δημιουργήσαμε ένα λαχανόκηπο στην πίσω αυλή του σχολείου μας σε συνεργασία με το όγδοο γυμνάσιο Κορυδαλλού. Πιστεύουμε ακράδαντα ότι οι νέοι πρέπει να προβληματιστούν πάνω σε περιβαλλοντικά θέματα, ώστε να γίνουν υπεύθυνοι μελλοντικοί πολίτες, έχοντας αποκτήσει οικολογική συνείδηση.