Οι μαθητές και οι μαθήτριες του 3ου Λυκείου Κορυδαλλού, στα πλαίσια του εκπαιδευτικού προγράμματος της Διεθνούς Αμνηστίας για τα Ανθρώπινα Δικαιώματα  "Εγώ κι Εσύ Μαζί " γράφουν μία ευχή ώστε ένα ανθρώπινο δικαίωμα να υλοποιηθεί καλύτερα και πιο ολόπλευρα με το νέο έτος!

Εύχομαι τη νέα χρονιά οι άνθρωποι να εκφράζονται πιο ελεύθερα για να μην δημιουργούνται εντάσεις μεταξύ των πολιτών.

Γ.Κ.

Εύχομαι τη νέα χρονιά να υπάρχουν καλύτερες παροχές στα σχολεία για τους ΑμΕΑ.

Έ.Δ.

Το νέο έτος 2023 εύχομαι από καρδιάς να γίνει αποδεκτή η πραγματική ελευθερία του λόγου, οι πολίτες να μην καταπιέζονται από στερεότυπα και προκαταλήψεις, ώστε να επικρατεί ο εποικοδομητικός διάλογος, ο σεβασμός και η ελευθερία του πνεύματος.

Α.Α.

Εύχομαι τη νέα χρονιά ο κάθε άνθρωπος να μην φοβάται να εκφραστεί ελεύθερα.

Α.Ε.

Εύχομαι για τη νέα χρονιά να αλλάξει σκεπτικό η κοινωνία, να υπάρχει σεβασμός και αλληλεγγύη σε όλους τους ανθρώπους χωρίς διακρίσεις.

Α.Α.

Εύχομαι με τη νέα χρονιά όλοι οι πολίτες να έχουν πρόσβαση σε βασικές ανάγκες τροφής, στέγης, εργασίας, ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης και εκπαίδευσης.

Ε.Α.

Χαρούμενη, δημιουργική γεμάτη όνειρα και νέες προκλήσεις η Νέα Χρονιά Ομόνοια και αλληλεγγύη με τους γύρω μας! Το νέο έτος να αγκαλιάσει όλους τους ανθρώπους που έχουν ανάγκη. Μία κοινωνία που είναι δίπλα στον πολίτη είναι ότι ζητάμε από το 2023!

Χ.Γ.

Εύχομαι με την είσοδο της νέας χρονιάς οι άνθρωποι να νιώθουν μεγαλύτερη ασφάλεια και σταθερότητα χωρίς να υπονομεύονται οι θεσμοί και οι αξίες της δημοκρατίας στο κράτος στο οποίο ζουν.

Κ.Κ.

Με τη νέα χρονιά εύχομαι ολόψυχα αγάπη και υγεία σε όλους τους πολίτες! Να αισθάνονται πλέον ελεύθεροι αλλά και να μπορούν να εκφράζουν τις απόψεις τους χωρίς να αισθάνονται ντροπή και ανασφάλεια για το τι θα πουν οι γύρω τους.

Ε.Ε.

Με τη νέα χρονιά εύχομαι όλα τα παιδιά να έχουν πρόσβαση στην Παιδεία και οι άνθρωποι να ζουν με σεβασμό και δικαιοσύνη.

Χριστίνα Μπαλάσκα

Εύχομαι τη νέα χρονιά να μην υπάρχουν διακρίσεις και οι άνθρωποι να μπορούν να εκφράζονται ελεύθερα!

Δ.Σ.

Με το νέο έτος εύχομαι να εστιάσουμε περισσότερο στην Παιδεία ώστε να κάνουμε το μέλλον των επόμενων γενιών καλύτερο!

Πάγκαλου Τάνια

Εύχομαι ευτυχία και αλληλεγγύη για όλους τους πολίτες της χώρας μας!

Ντρέκης Περικλής

Εύχομαι να μην καταπατώνται τα εργασιακά δικαιώματα και να υπάρχει δικαιοσύνη στον χώρο εργασίας!

Βαγγέλης Πασσάς

Εύχομαι τη νέα χρονιά όλες οι χώρες να εκλέξουν κυβερνήσεις που νοιάζονται για τους πολίτες τους παρά για το προσωπικό κέρδος τους.

Γιάννης Πιτσιρίκος

Εύχομαι με τη νέα χρονιά να μπορούν όλοι να εκφράζονται ελεύθερα ανεξαρτήτως καταγωγής, φύλου, κοινωνικής τάξης, να έχουν όλοι πρόσβαση στην παιδεία και στην Υγεία αλλά ταυτόχρονα και να υπάρχει η βελτιστοποίηση τους.

Νικολίτσα

Με τη νέα χρονιά τα εκτελεστικά όργανα της εξουσίας να βγουν από τον λάκκο της διαφθοράς και  να επικεντρωθούν στην τήρηση της ειρήνης και της τάξης.

Παναγιώτης Σιόβας

Εύχομαι με τη νέα χρονιά να εξαλειφθούν οι ανισότητες και ο ρατσισμός μεταξύ των ανθρώπων, να καλλιεργηθεί η ειρήνη και η κοινή γνώμη με απώτερο σκοπό ένα καλύτερο μέλλον.

Εύχομαι με τη νέα χρονιά να δικαιωθούν χιλιάδες γυναίκες στο Αφγανιστάν!

Διονύσης Σιμιντζής