dntis photo cv

Με την παρούσα επιστολή επιθυμώ να σας εκφράσω τα θερμά μου συγχαρητήρια προς τις μαθήτριες οι οποίες διακρίθηκαν και συμμετείχαν στην 8η προσομοίωση των επιτροπών του ΟΗΕ για τα δικαιώματα του ανθρώπου "Μαθητές σε ρόλο διπλωμάτη", που διοργανώθηκε από το ΚΟΙΝΣΕΠ ΡΟΗ, το οποίο τελεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού και έλαβε χώρα στη Θεσσαλονίκη από 15 έως 17 Δεκεμβρίου 2023.

Οι διακρίσεις και οι εμπειρίες που αποκομίζουν οι μαθητές μέσα από τη συμμετοχή τους σε τέτοιου είδους διαγωνισμούς, αποδεικνύουν τη μεθοδική δουλειά που γίνεται από τους εκπαιδευτικούς τους, ενώ μέσα από τη συγκεκριμένη δημιουργική ενασχόληση μπορούν να διακριθούν τα παιδιά που ενδιαφέρονται για θέματα που αφορούν την προστασία και προάσπιση των δικαιωμάτων του ανθρώπου.

Πολλά συγχαρητήρια αξίζουν επίσης στους εκπαιδευτικούς, καθώς επίσης και στους γονείς των παιδιών που συνδράμουν στην προσπάθεια αυτή έχοντας καθοριστική συμβολή στις διακρίσεις της. Από την πλευρά μου, ως Διευθυντής Δ.Ε. Πειραιά, στηρίζω και θα συνεχίσω να στηρίζω, με κάθε τρόπο, τα Σχολεία αρμοδιότητας Πειραιά και να συμβάλλουν σε τέτοιους είδους δραστηριότητες, όντας αρωγός στις προσπάθειες μαθητών και εκπαιδευτικών.

Εύχομαι ακόμα περισσότερες επιτυχίες στο μέλλον!

Ο Διευθυντής της Δ.Ε. Πειραιά

Διονύσιος Αναστασόπουλος