ΜΡΔ 23 4

Με δύο βραβεία μελλοντικού διπλωμάτη, μια εκλογή εισηγήτριας σχεδίου γνώμης αλλά περισσότερο με ενθουσιασμό και γεμάτοι εμπειρίες επέστρεψαν 27 μαθητές και μαθήτριες του 3ου ΓΕΛ Κορυδαλλού από την 8η προσομοίωση των επιτροπών του ΟΗΕ για τα ανθρώπινα δικαιώματα «Μαθητές σε ρόλο διπλωμάτη», που διοργανώνεται από το ΚΟΙΝΣΕΠ ΡΟΗ και τελεί υπό την αιγίδα του ΥΠΑΙΘΑ, το οποίο έλαβε χώρα στη Θεσσαλονίκη από 15 έως 17 Δεκεμβρίου 2023. Συγκεκριμένα διακρίθηκαν οι μαθήτριες Κατερίνα Γκριτζάπη ως εμπειρογνώμονας του Ηνωμένου Βασιλείου στην επιτροπή για την εξάλειψη των διακρίσεων κατά των γυναικών στον τομέα της απασχόλησης και Αλεξάνδρα Ζουβελέκη ως εμπειρογνώμονας του Βασιλείου της Ισπανίας στην επιτροπή για την εξάλειψη της φυλετικής προπαγάνδας και της ρητορικής μίσους. Επίσης, επιλέχθηκε από τους συμμετέχοντες στην επιτροπή για την εξάλειψη των διακρίσεων κατά των γυναικών στον τομέα της απασχόλησης ως εισηγήτρια του σχεδίου γνώμης η μαθήτρια Γιώτα Γεωργιάδη, ως εμπειρογνώμονας της Ινδίας.

ΜΡΔ 23 1

ΜΡΔ 23 2

Την προετοιμασία των μαθητών/τριών του 3ου ΓΕΛ Κορυδαλλού καθώς και των 14 μαθητών/τριών του 1ου ΓΕΛ Κερατσινίου, με το οποίο έγινε κοινή προετοιμασία και μετακίνηση, ανέλαβαν ο φοιτητής του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης του ΕΚΠΑ Πέτρος Κουτσομπελίτης και ο φοιτητής του Τμήματος Νοσηλευτικής του ΠΑΔΑ Αρτέμης Βάλβης. Την εξοικείωση στους κανόνες της διαδικασίας ανέλαβε η φοιτήτρια της Νομικής του ΕΚΠΑ Αλεξάνδρα Αλεξάκη, ενώ ο πτυχιούχος του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης του ΕΚΠΑ Φάνης Κοτσώνης έκανε μια εισαγωγή στις πολιτικές επιστήμες και τις διεθνείς σχέσεις για την καλύτερη προετοιμασία των μαθητών/τριών που θα συμμετείχαν στη διοργάνωση. Η μετακίνηση των μαθητών/τριών του 3ου ΓΕΛ Κορυδαλλού έγινε με δαπάνη του Δήμου Κορυδαλλού και τους/τις μαθητές συνόδευσαν η Δ/ντρια κ. Μαίρη Πλέσσα και οι εκπαιδευτικοί κ.κ. Αντωνόπουλος και Μποσίου.

ΜΡΔ 23 6

Στόχος της διοργάνωσης «Μαθητές σε ρόλο διπλωμάτη» είναι η ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών σε θέματα που αφορούν την προστασία και προάσπιση των δικαιωμάτων του ανθρώπου, καθώς και η γνωριμία και η εξοικείωση τους με ζητήματα εφαρμογής των σχετικών διεθνών συμβάσεων του ΟΗΕ. Η προσομοίωση επικεντρώνεται στη διαδικασία ενώπιον των διαφόρων Επιτροπών, που δημιουργήθηκαν και λειτουργούν στο πλαίσιο των διεθνών συμβάσεων  προστασίας των δικαιωμάτων του ανθρώπου. Οι μαθητές/τριες γνωρίζουν τη διαδικασία των Επιτροπών, τη διαδικασία ενός διεθνούς forum, τη διπλωματία όπως εφαρμόζεται στο πλαίσιο ενός διεθνούς οργανισμού, βασισμένη σε κανόνες διεξαγωγής γόνιμου διαλόγου και στην καλλιέργεια του σεβασμού σε επίπεδο αντιλογίας. Ακαδημαϊκά υπεύθυνη και επικεφαλής της Οργανωτικής Επιτροπής είναι η Καθηγήτρια Διεθνούς Δικαίου και Διεθνών Οργανισμών στο Τμήμα Διεθνών Ευρωπαϊκών Σπουδών του Πανεπιστημίου Μακεδονίας κ. Παρούλα Νάσκου-Περράκη.

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που συμμετείχαν στη διοργάνωση!

ΜΡΔ 23 7