Παρασκευή, 2 Δεκεμβρίου 2022

Εκπαιδευτική εκδρομή της Β΄ Λυκείου πραγματοποίηθηκε στο Ίδρυμα  Ευγενίδου. Οι μαθητές του 3ου Λυκείου επισκέφθηκαν τα διαδραστικά εκθέματα, είχαν τη δυνατότητα να γνωρίσουν και να εξοικειωθούν με τον κόσμο της επιστήμης και της τεχνολογίας και να εμβαθύνουν σε επιστημονικές αρχές και μαθηματικές έννοιες μέσω της αλληλεπίδρασης και του χειρισμού εργαστηριακών διατάξεων και μηχανών.

Οι μαθητές αλληλεπίδρασαν με τα διαδραστικά εκθέματα Φυσικής και εξερεύνησαν θεμελιώδεις αρχές και νόμους της μηχανικής και του ηλεκτρομαγνητισμού, πειραματίστηκαν με τον ήχο και το φως, αξιοποίησαν ανανεώσιμες πηγές ενέργειας, παρήγαγαν ηλεκτρική ενέργεια, παρατήρησαν κεραυνούς να αστράφτουν, οπτικοποίησαν ηχητικά κύματα και ακολούθησαν την εξέλιξη του Σύμπαντος από τη Μεγάλη Έκρηξη μέχρι σήμερα.

Γνώρισαν τα δομικά στοιχεία της ύλης και της ζωής, δημιούργησαν χημικές ενώσεις και είδαν τις ιδιότητές τους, παρατήρησαν δείγματα φυτικών και ζωικών ιστών μέσα από μικροσκόπια και «συνέθεσαν» DNA και χημικά μόρια αλληλεπιδρώντας με τα εκθέματα Χημείας και Βιολογίας.

Ακόνισαν το μυαλό τους λύνοντας μαθηματικούς γρίφους και παζλ που εξάπτουν τη φαντασία, εφάρμοσαν μαθηματικά θεωρήματα, εξερεύνησαν τις γεωμετρικές και τοπολογικές ιδιότητες επιφανειών, δημιούργησαν ημιτονοειδή κύματα αλληλεπιδρώντας με τα διαδραστικά εκθέματα Μαθηματικών.

Παρατήρησαν ρομπότ εν δράσει και έμαθαν για την εξέλιξη των υπολογιστών.

Ευχαριστούμε θερμά για τη διοργάνωση της εκδρομής τον κ. Παλιβάνη Στυλιανό, την υποδιευθύντρια κ. Ρακοβίτη Ελένη καθώς και τους συνοδούς καθηγητές κ. Μήτρο Γιώργο και κ. Σινοπούλου Ελένη.